top of page

Ay Düğümleri


‘’Eve gitmek istiyorum ama yolumu bulamıyorum.

Lütfen söyler misin bana, buradan ne yana gidebilirim?’’

Tıpkı Alice Harikalar Diyarında olduğu gibi, Alice'in yolunu bulmaya çalışması ve o yola çıktığı kişi ile yolculuk sonundaki kişinin aynı olmaması gibi bizde hayat yolculuğumuzda başladığımız ve bitirdiğimiz zaman dilimi içinde bambaşka ruhsal deneyimlere evriliyoruz. İşte bu deneyimleri, ruhumuzun geldiği aşamayı ve potansiyelini en iyi gösteren noktalar şüphesiz Ay Düğümleridir.

Ay düğümleri, Ay ve Güneş'in gökyüzünde kesiştiği noktalardır. Düğümler, gitmemiz ve bırakmamız gereken ruhsal yolları ve ayrıca tutulmalar aracılığıyla bir buçuk yıl boyunca birlikte çalıştığımız enerji türünü gösterir, Düğümler her eksenden geçer (Düğümler her zaman iki zıt burçtadır). -örneğin, Kuzey Düğüm Aslan'daysa, aynı anda Güney Düğüm Kova'dadır ve birlikte çalışırlar.

Astrolojide Ay Düğümleri ikiye ayrılır: Kuzey Düğümü ve Güney Düğümü. Her ikisi de bu yaşamda (Kuzey Düğüm) ve geçmiş yaşamlarınızda(ya da getirdiğimiz soy karmamızda)(Güney Düğüm) bir kader ve kader hikâyesi anlatır. Güney Ay Düğümünden getirdiğimiz yeteneklerimizi Kuzey Ay Düğümüne taşımamız gereken bir hayat planı içinde olduğumuzu gösterir.

Kuzey Ay Düğümü Jüpiter karakterindedir ve kişi o yola yöneldiğinde daha rahat ve akıcı ilerler. Güney Ay düğümü Satürn karakterindedir ve kişi alışık olduğu davranışlarını bırakmak istemedikçe sert olaylar ve kısıtlamalarla karşılaşır.

Karma astrolojide Ay Düğümleri çok önemlidir. Kişinin getirdiği ruhsal travmaları neler? Kişinin yetenekleri, bırakmak istemediği davranışları neler? Kişi hangi yola doğru ilerlemeli? Kişinin hayat amacı ne? Kişinin geliştirmesi gereken yönleri ne? Gibi soruların cevaplarını natal haritalarda Ay Düğümleri yerleşimleri, düğümlerin yerleştiği evler, yaptığı açılar, düğümlerin yönetici gezegenleri, dereceleri kişinin alt psikolojisi, ruhsal yolculuğu hakkında bilgilendirir.

Kuzey Ay Düğümü Koç'ta/ Güney Ay Düğümü Terazi'de: İlişkilere odaklanma eğilimi olduğu için burada daha fazla kişinin kendine güvenmeye ihtiyacı vardır. Tek başına karar vermeye ve başkasının onayını almadan da bir şeyler yapmayı öğrenmelisiniz.

Kuzey Ay Düğümü Boğa'da/Güney Ay Düğüm Akrep'te: Kişi burada kendine güven geliştirmeyi öğrenmeli, krizlere çekilmeden ilerleyebilmeli, kişisel değerlerinin farkında olmalı ve affetmeyi bilmeli,

Kuzey Ay Düğümü İkizler'de/Güney Ay Düğümü Yay'da: Harika iletişim becerilerine sahip bağımsız bir düşünürsünüz. Ama başkalarının görüşlerini de dikkate almayı öğrenmelisiniz. Kendi inanç sisteminize yabancı olan düşüncelere direnmek yerine yeni fikirlere açık olmalısınız.

Kuzey Ay Düğümü Yengeç'te/Güney Ay Düğümü Oğlak'ta: Fazla hırslı ve sert olabilirsiniz. Başkalarının ihtiyaçlarına duygusal olarak duyarlı olmayı öğrenmek, ilişkilerinizi yeni bir düzeye taşıyabilir. Alçakgönüllü olmayı öğrenmelisiniz.

Kuzey Ay Düğümü Aslan'da/Güney Ay Düğümü Kova'da: Sanatsal ve yaratıcı çabalar sizin için uygundur. Hayalperest olma eğiliminiz var. Takım oyuncusu olduğunuz için lider olmak sizin için zor ama lider olmayı öğrenirseniz hayatta daha rahat ilerleyebilirsiniz.

Kuzey Ay Düğümü Başak'ta/Güney Ay Düğümü Balık'ta: Daha düzenli ve iddialı olmalısınız. Hizmet etmeyi öğrenmelisiniz. Ayrıca, ~manevi dünyada~ kaybolma eğiliminiz var, bu da genellikle hislerinizde kaybolduğunuz anlamına gelir. Daha gerçekçi olmayı öğrenmelisiniz.

Kuzey Ay Düğümü Terazi'de / Güney Ay Düğümü Koç'ta: Konuşmadan önce düşünün! Dürtüsel olarak hareket etme veya bir şeyler söyleme eğiliminiz var. İhtiyaçlarınızı ilk sıraya koymaya alıştığınız için, işbirliği içinde çalışmayı ve başkalarını özgürce sevmeyi öğrenmek zor olacaktır. Şimdi, başkalarıyla birlikte hareket etmeyi öğrenme zamanı!

Kuzey Ay Düğümü Akrep'te / Güney Ay Düğümü Boğa'da: Biriktirme ve sahip olmayla aşırı ilgili olabilirsiniz, miras veya eşler yoluyla kazanırsınız. Başkalarının işlerini çok iyi yönetirsiniz. Konfor alanından çıkmayı öğrenmelisiniz. İnatçı ve sabit fikirli olmamalısınız.

Kuzey Ay Düğümü Yay'da/Güney Ay Düğüm İkizler'de: Çok konuşkan ve iletişiminiz çok iyi ama odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Kararsız ve dedikoduya meyilli olabilirsiniz. Çok cömertsin. Aynı zamanda doğal bir öğretmen ve filozofsunuz. Sadece bunun hakkında konuşmayın, yapın! Sözlerinizi eyleme geçirin.

Kuzey Ay Düğümü Oğlak'ta/Güney Ay Düğümü Yengeç'te: Andan kaçmak ve geçmişe sığınmak gibi dürtüleriniz olabilir. Duygusallık ve hislerden vazgeçmek zordur - burada biraz duygusal disipline ihtiyaç vardır. Geçmişi bırakmak, öz disiplin geliştirmek burada önemlidir. Başarı için sorumluluğu kabullenmeyi öğrenmelisiniz.

Kuzey Ay Düğümü Kova'da/Güney Ay Düğümü Aslan'da: Motivasyonlar/hedefler yalnızca kişisel tatmin için olmalı, şöhret için olmamalı. İdealist ve insancıl olmalısınız. Ancak, zaman zaman biraz bencil ve korkuya dayanan kibir olabilir bundan kaçınmanız gerekiyor. Objektif olmalı ve eşitliğin farkında olmalısınız.

Kuzey Ay Düğümü Balık'ta/Güney Ay Düğümü Başak'ta: Sınırlarınız yok ve mükemmeliyetçisiniz. Her şeyi aşırı analiz edebilir fazla tepki verebilirsiniz. Ayrıntılara takılmadan bütüne odaklanmayı ve akışta kalmayı öğrenmelisiniz.

Ruhsal yolculuğunuzda, yolunuz aydınlık olsun.

Seviler G.


38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Yazı: Blog2_Post
bottom of page