top of page

Güneş Balık Burcunda

‘’Bir vardır bende, benden içeru

Severim ben seni candan içeru

Yolum vardır bu erkandan içeru…’’

Güneş Balık'tayken, benlik duygusu "dünyada" olmaktan ve "dünyadan" olmamaktan gelir. Balıklar, 'burada ve şimdiden daha büyük gerçeklerle bağlantı kurma arzusuyla motive olma eğilimindedir.

Hayatta göründüğünden daha fazlası olduğu gerçeğini yaşamaları gerekiyor.

Bu soyut bir ifade gibi görünse de, Balıklar her günü aşan gerçekliğin boyutlarında yaşarlar. Zodyak'ın son ve belki de en az anlaşılan burcu olan Balık, birçok gizemi temsil eder. Tamamen fiziksel olanın ötesine geçen deneyimin bu yönlerini yönetir.

Güneşi Balık burcunda olanlar genellikle hayal gücü yüksek, hassas ve kolay etkilenebilir insanlardır. Bazen doğalarındaki temel dualite ile mücadele ederler. Bir yarısının yaşam boyunca gerçekçi bir rota çizmeye çalışırken diğer yarısının ondan kaçmanın yollarını aradığı söylenebilir.

Balık, Değişken Su burcudur. Bu, akış, duyarlılık ve hayal gücü temalarını bir araya getirir. Belirtildiği gibi, bu bir dualite işaretidir. Güneş Balık burcundayken karşılaştığımız zorluk, maddi formun sınırlarını aşmak için temel bir dürtü olduğunda net bir amaç duygusu geliştirmektir.

Bu mücadele, bu burcu temsil eden birbirini tamamlayan ancak karşıt iki balık tarafından sembolik olarak tasvir edilmiştir. Birinci Balık, etrafındaki dünyaya sıkı bir şekilde odaklanmış olarak tanımlanabilir. Ancak öte yandan, ikinci Balık sıradan olanı aşmaya çalışır. Bunların bu kısmı günlük deneyimle bağlantılı değildir. Mevcut ve bağlantılı göründükleri kadar, aynı zamanda yüzerek uzaklaşıyorlarmış gibi hissedebilirler. Bazen kendilerinin bile farkında olmadıkları boyutlara sürüklenebilirler. Gündelik olanı aşma ihtiyacı, burada ve şimdi ile meşgul olma ihtiyacı kadar önemlidir. Ve böylece, bu karmaşık ikilem içinde, Güneş Balık'ta olanlar, kendilerinin duygusal, psikolojik ve ruhsal ifadeleri arasında sürekli bir akış durumu deneyimleme duygusu geliştirirler.

Onların mücadelesi, benliğin her iki yönünün de yan yana var olmasına izin vermek ve böylece bu nitelikleri günlük yaşama kanalize etmenin en uygun yollarını bulmaktır.

Zodyak'ın son burcu olan Balık, kendini ifade etmenin her yönünü bütünleştirmiştir ve bu nedenle sembolizminde insan deneyiminin toplamını taşır. Tüm 12 burcun bütün kolektif bilgisi Balık burcundadır. Empatileri ve şefkatleri, başkalarının nereden geldiğini hissettikleri ve böylece belirli bir düzeyde ilişki kurabildikleri anlamına gelir. Bu farkındalık Balıklara her durumla başa çıkma yeteneği verir ve başkalarını anlamayı içeren her alanda başarılı olurlar. Gördüklerinden hoşlanmayabilirler, ancak önlerindeki şeye tepki verme yetenekleri, hem deneyimli hem de açık görünebilecekleri anlamına gelir.

Başkalarının duygusal alanlarıyla bağlantı kurarak kendi sınırlı alanlarından 'kaçarlar'. Enerjileri birleştirmek, onları işe yaramış ve yardımda bulunmuş gibi hissetmelerini sağlar. Balık burcundaki Güneş 'gül renkli gözlükler takma' eğiliminde olabilir - bu nedenle dünyayı veya başkalarını ideal bir biçimde görmek. Sıradan olanı aşma arzusu (gerçekle yüzleşmemek), sezgi ve arzuyu ayırt edememeleri, kolayca kafalarının karışabileceği anlamına gelir. Bu olduğunda, kendilerini iyi doğalarından yararlanılan durumlara kapılmış bulabilirler. O zaman sınırları yeniden kurmayı öğrenmeli, ne zaman ve kime hayır demeleri gerektiği konusunda netleşmelidirler.

Balık, kurban bilinci durumlarıyla bağlantılıdır. Balık’taki Güneş bireyinin, vazgeçmenin bir yolu olarak ne zaman dış etkilere kurban gitmesine izin verebileceğini sürekli olarak izlemesi gerekir.

Kurban olmak, yaşamla baş edememe duygusuna teslim olmanın bir yoludur. Kendileriyle ilgilenilmesi gereken içsel bir ihtiyaç taşıyabilirler – ki bu aslında disiplinden veya sıkı çalışmadan kaçmanın bir yoludur.

Balık, en az direnç gösteren burç olarak bilinir ve bazen Balık kolay çıkış yolu arar. Kurtarılmaları gerektiğine dair inançlarını 'doğrulayan' bir tür alışkanlık veya durumun kurbanı olurlar.

Hayatın zor, acımasız veya tehlikeli olduğuna inanırlarsa, o zaman onlara açık olan tek yol, ya bir tür bağımlılık alışkanlığından (uyuşturucu, alkol, romantizm) ya da mağduriyetten kaçmaktır.

Burada bağımlılıktan özellikle bahsetmek gerekir, çünkü bu Balık’ların tercih ettiği kaçış yollarından biridir. Balık 'kontrol edemedikleri' bir alışkanlığın bariz bulanıklığı altında, kendileri için sorumluluk almaktan kaçınabilir. Bağımlılığın pusunda kendini kaybetmenin cazibesi, feci sonuçları olan göz alıcı bir çekiciliğe sahip olabilir. Hayatlarını ele geçirebilecek bir diğer alışkanlık ise kontrolün sizde olması ihtiyacıdır.

Birçok Balık, güçlü yaratıcı eğilimlere sahiptir ve ilhamları için bir çıkış yolu bulması gerekir. Birçok yönden bu, sürekli hissettiklerini, tüm izlenimleri ifade etmenin bir yolunu bulmakla ilgilidir. Güçlü bir görsel ve duygusal bileşene sahip her şey, Balık'ın hayal gücü için doğal bir araçtır. Film, fotoğraf, dans, drama, müzik ve akıcı resim biçimleri de dâhil olmak üzere bazı soyut sanat formları özellikle Balık burcu tonuna sahiptir.

Çok kolay empati kurdukları için içgüdüsel olarak başkalarının duymaya ihtiyacı olduğunu bilirler. Bir düzeyde insan deneyiminin tüm yönlerini kavrayabildikleri için, yargılama eğiliminde değillerdir. Bunun yerine saf kabule dayalı koşulsuz hizmet sunabilirler.

Son olarak, Balık oldukça mistik ve psişik bir burçtur ve bu yetenekler aynı zamanda güçlü şifa veya duru görü yetenekleri olarakta ortaya çıkabilir. Derin bir bağlılık duygusu ve yüksek maneviyat genellikle mevcuttur, böylece hizmet sadece bireye veya gruba değil, aynı zamanda İlahi Olan'a da sunulur.

Birçok Balık, yaşamın ruhsal boyutuyla çok kişisel bir ilişki yaşar. Geleneksel olarak dindar olmayabilirler, ancak İlahi Olan ile geniş bir ilişki ifade eden kendi kişisel ritüelleri veya inançları olacaktır.

Sonsuzluk okyanusunda Leyla’yı araken Mevla’yı bulmanız dileğiyle,

Doğum gününüz kutlu olsun zodyağın en şefkatlisi :)

Sevgiler G.


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Yazı: Blog2_Post
bottom of page