top of page

Satürn (Sınav)& (Karma)

"...İçimdeki her yanlış, dışımdaki doğruların birkaçını havaya savuruyor. Bu sınavı kazanmak için tetikte olmalıyım. Dışımın günlük yenilgilerinden öğütler çıkarıp gönül ülkemi muzaffer tutmalıyım. Erdemin hayat damarlarına dönüşen pamuk ipliklerine dört elle sarılmalıyım..."

Satürn deyince aklımıza ilk gelen hiç şüphesiz kısıtlama, daralma, sorumluluk…

Girdiği yeri canından bezdirene kadar bir takım sınavlara sokar, sorumluluklar yükler, kaşıkla verip kepçeyle alır. Satürn kişinin sınavları hakkında bilgiler verir. Karma kapısıdır aslında, sınavın nereden geleceği, nerelerde kısıtlama, daralma olacağı, hangi konularda kişiyi yoracak ve zorlayacak, dayanıklılığını nerelerde test edecek ve nerede disiplinli olmayı öğretecek…

Satürn tıpkı evrensel yasalardan olan sorumluluk ve disiplin yasası gibidir. Haritalarda bulunduğu burç ve ev konularıyla ilgili ders tamamlanana kadar kişiye sorumluluk yükler, ona katı davranır, eli sopalı gaddar bir öğretmen gibi ta ki kişi bu konularda sorumluluk almayı ve disiplinli olmayı öğrenene kadar sınav devam eder.

Satürn, Karma yasasıyla da bağlantılıdır. Ruhun bugüne kadar ektikleri ile ilgili bilgiler verir. Yargıladığımız, görmezden geldiğimiz, bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız hataların sonucudur. Biz unuturuz ama sistem unutmaz. Aslında bugün zorlandığımız konu ve kavramlar daha önceki seçimlerimizin meyvesi, bilinçli ya da bilinç dışı tüm yaşadıklarımızın altında kendi sorumluluğumuz var.

Kendi içinde önemli yaş döngüleri hayatımızda geri dönülmez, bizi değiştiren, olgunlaştıran, büyüten bir kişiye dönüştürür. Her 14 yılda bir sert açılarla girer hayatımıza, 28-30 yaş çok önemlidir. İlk Satürn döngüsünü yaşatır ve hayat bize artık yetişkin olmanın ne demek olduğunu öğretir. En önemli değişimlerimizi bizler 28- 30 yaş civarı yaşarız. Hayatta bir dönemeç noktası yaşarız, artık gerçek anlamda sınırlarımız ve dış dünya ile ilgili olan tüm kavramların ayrım noktasına geliriz.

Satürn’e ben Kaderin Tanrısı derim. Kişinin seçtiği, kendi inşa ettiği kader, kader sözcüğüne sığınıp her şeyi yaratıcıya yüklemeden, kurban rolüne sığınmadan hayatımızdaki bazı kısımların bizim elimizde bizim ruh halimizdeki seçimlerimizde, düşüncelerimizde, eylemlerimizde ve bizim psikolojik yapımızın nasıl geliştiği ile ilgili durumlardır. Seçimlerin, özgür iradenin olduğu yerdir.

Satürn yazılı sınavlardır. Etik, erdem ve ahlak onun için çok önemlidir. Sınırları vardır. Keskin ve inatçıdır. Tembelliği, ataleti hiç sevmez. Sınavları ağırdır. O yüzden Oğlak ve Kova burçları Satürn yöneticiliğinde olduğu için çocuk olmadan yetişkin olurlar. Küçük yaşlardan itibaren disiplinli olmayı hayat onlara öğretir.

Satürn Zaman, yani eski adıyla Kronos’dur. İnsan soyunun içinde bulunduğu genel bir zaman sınırı çizer. Satürn hep sınırlarla ilgilidir. Doğum haritasında Satürn Retro’su olan kişiler eski bir ruhtur ama Satürn Retrolar doğuştan olgun olurlar. Kişiye sağlam duruş verir, biraz işleri diğer insanlara göre yavaş, aksasa da aksilikler çıkarsa da kişi daha temkinlidir dünyaya ve deneyimlidir.

Satürn, vicdanı dürüst ve çalışkan olanı çok sever ama duygusal değildir. Ödülünü sizin unuttuğunuz bir anda getirir, sevgisinin ödülünü. Öyle uzun dönemlere yansıtır. Sabrın sınavıdır, sabır gezegenidir ama sonunda size ödülü ile birlikte olgunluk ve eğitim verir. Sembolü keçidir. İnatçıdır, azimlidir, tuttuğunu koparır. Dağlara tırmanmak dağların tepesi yani hayatta da böyledir tırmanmayı sever. Satürnyen kişilerde böyledir. Hiçbir zorluk onları yıldıramaz. Kişi eninde sonunda zirveye ulaşır. Ödülleri kalıcıdır.

Mottosu çok basit, ÜŞENME, ERTELEME, VAZGEÇME…

Eylemlerimizin sorumluluğunu aldığımız ve sorumluluktan kaçmadığımız sürece Satürn ödülleri hayatımızda kalıcı ve sağlam olacaktır unutmayalım.

Sevgiler G.81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Yazı: Blog2_Post
bottom of page